08 Nisan 2007

Uçuk.

Gecenin sessizliğinde veya gün doğumunun huzurunda evimin dışındaki herhangi bir sese hassasiyetim var.

Bu sabah yan dairemde yapılan bir telefon görüşmesinin sesine uyandım. ! İlginç ama pazar sabahı uykumun en tatlı yerinde uzaklardan gelen "ambulans lazım" sesiyle zınk diye kalktım. Edizi kaldırdım. Pijamalarımızla yarı uyur, yarı uyanık yan kapıyı çaldık. Hayatımın 8 yıllık diliminin şahidi Hatice Teyzemiz yerde yüzükoyun pelte gibi yatıyor.

Bir iki bayram gittik evine, bir kerede kapıda kalmıştım o zaman konuk oldum kendisine. Onun dışında sadece cumartesi sabahları kapıcıdan süt-ekmek alırken günaydınlaştık.

Ama dediğim gibi hayatımın 8 yılına şahitlik yaptı. Bu çok önemli.

Apartmandaki bu ikinci cenazemiz. İlkinde de başrolde yine Ediz vardı. Cenaze sahibinin oğluna haber vermişti; "Anneniz vefat etti gelin" diye. Elinde beş tane simitle gelmişti. "kahvaltı yapmamıştım da sizde alırmısınız" demişti. Annesinin cenazesi yerdeyken. !

Bu sabahta aynı sahneler vardı. Alo 188 arandı. Gelin denildi. "Merhumun babasının adı nedir" diye soruldu. "bilmiyorum kardeşim" denildi. Karşı taraf "babasının adı lazım" dedi. "Yahu öldü ne babası, yok kimsesi" denildi. Karşı taraf "ben anlamam babasının adı, sağlık karnesi, ebesinin örekesi...." lazım dedi bizden tarafca azarlandı binbir nazla "tamam geliyoruz" denildi.

Tabutu yukarıya çıkaramayız "merhumu aşağıya indireceğiz" dediler, sağlam bir çarşafın içinde aşağıya taşıdılar. Yine başrolde Ediz!

Garip ama hem üzülüyorum, hem ağlıyorum, hem Hatice Teyzeyi Tabutuna yerleştirmek için aşağıya indirmeye çabalayan Edizin beli incinecek endişesi duyuyorum. Diğer taraftan Nazanın burnunu sümkürme sesini duyuyorum oh oh deyip seviniyorum.

Herşey olup bitti alışverişe çıktık. Sabah sabah hiçbirşey yaşamamış gibi mutfağımıza perde beğendik. Canımız su böreği çekti aldık yedik.

Ne desem bilmiyorum ki her olaya karşı soğukkanlıyımdır desem de akşam farkettim dudağım uçuklamış.

Son olarak yeni tablomu paylaşayım sizinle. Bir iki rötuşluk işi var daha. Sardunyam bir fikir verdi perdelerden biraz su aksın dedi. Akıtacağım sardunyam. Bugün sular yerinde dursun yarın perdeden aşağıya inecekler:)

nimet

20 yorum:

Sardunya dedi ki...

Ağladım ben.

CRESCENT dedi ki...

Belki de ilk defa bir yazını yüz ifadem son derece ciddi bir şekilde okudum.
Hayat işte böyle...

renkler dedi ki...

Hayat işte... Bu sıralar ölümü çok düşünür oldum. Neden bilmiyorum. Kendi ölümümden korkmadığımı sanırdım ama cuma günü uçak kalkarken birden öleceğim endişesi yaşadım nedense. Ölmekten korkmadım değil ama daha çok ardımda kalacaklara ne olur diye düşündüm.

fikriminincegülü dedi ki...

Ölüm çok garip.. ölen ölüyor ve onun için herşey bitiyor. Ya da yeni başlıyor. Kalanlar hayatlarına kaldıkları yerden devam ediyorlar. hiçbirşey olmamış gibi...
tablo süper olmuş. bayıldım. ellerine sağlık.:)))

nimetpamuk dedi ki...

sardunya ben kaçtıkça benim yanımda bitiyor ya bu gibi durumlar ben en çok o kısmında yıpranıyorum. Hep ya bir gün... diye başlayıp sonunu getiremiyorum ve ölene değil de kendime ağlar buluyorum kendimi.

nimet

nimetpamuk dedi ki...

crescentim esasen çok derin mevzu da ilk bulusmamizda anlatırım uzun uzun.

nimet

nimetpamuk dedi ki...

renkler hoşgeldin bu arada:) uçağa binsem bende ölümü düşünürüm vallahi.

nimet

nimetpamuk dedi ki...

fikriminince gülü hayat devam ediyor da insan yaptığına suçlanıyor işte. iki tane oğlu vardı geldiler!!! iş bittikten sonra tabi.

nimet

Age35 dedi ki...

Of yav..öylee çarşaf içinde indiriyorlar demek..Allah rahmet eylesin Hatice Teyzeye..

nimetpamuk dedi ki...

ah agecim daha neler oluyor neler. mezarlıkta yeri varmı diye soruyorlar. yok diyorsun. yer için 500 ytl diyorlar. rahmetlinin basinda bunlarin konusulmasi cok uzucu geldi bana. ne deyim iyiki ayaktayken oldu hatice teyze. bide yatalak olsaydi ne olacakti.

nimet

kurunane dedi ki...

allah rahmet eylesin. yarın ne olacağız belli değil. yalnız mı yaşayacağım? ölüm beni yakaladığı zaman yalnız mı olacağım? öldüğümden ya hiç kimsenin haberi olmazsa? allah kimseyi yalnız bırakmasın.

annelog dedi ki...

Bir önceki olayda evladın simitli tepkisinde kaldım ben. Nasıl yani dedim?
Tablon çok güzel görünüyor Nimet, sular akmış halini de göster olur mu?

cenebaz dedi ki...

Allah rahmet eylesin teyzeciğe. Yaşam devam ediyor mu demek lazım, yoksa bazı duygularımız mı ölüyor? Zor bir durum.

nimetpamuk dedi ki...

kurunane vallahi nasıl olacağımız belli değil değilmi:) senin iki tane yavrun var neyse ki:)

nimet

nimetpamuk dedi ki...

annelog birde onu yapan adam bir avukattı! bir hafta sonra annesinin evini satılığa çıkardı.
tamam resmin su akan halini de koyarim siteye:)

nimet

nimetpamuk dedi ki...

cenebaz zaman ne çabuk geçiyor be bak nerdeyse bir hafta olacak.

nimet

KUGUU dedi ki...

Huzunlendim ben:( Allah rahmet eylesin.

zeyno dedi ki...

Üzüldüm hem de çok, boğazıma birşeyler düğümlendi Nimet.....

nimetpamuk dedi ki...

kuguu:) hosgeldin.

nimet

nimetpamuk dedi ki...

yaa zeyno. bak bir hafta oldu.

nimet